Prečo Bill Gates nestavia kibuce?

21. februára 2015, vonamehr, Nezaradené

Iste počuli to meno. William Henry Gates II. Mimochodom, neznie jeho meno tak trocha aristokraticky?
Mám na mysli tú rímsku číslicu za menom. Možno mu už sudičky dali do vienka Windows 95.
Tí, ktorí nie ste tak trocha nekonformní (ako ja) a náhodou nepoužívate Xubuntu, alebo nejaký iný softwarový dôkaz toho, že najlepšie veci sú zadarmo, si bez produktov tohto „aristokrata“ ani neškrtnete. Iba ak by ste mu zabudli odviesť desiatok. Ak je to náhodou váš prípad, nerobte si starosti, on vaše peniaze nepotrebuje.
Na úvod tejto úvahy dodám, že som si kedysi kúpil Windows Vista asi za 80 eur a raz, či dvakrát som ho aj nainštaloval.
To je všetko, DVD teraz leží v šuplíku a občas ma nadapadne, či si ho nepovesím na stenu, niečo na spôsob ceny MTV.
DVD je totiž so všetkými tými hologramami krásne. Možno, keď raz ľudia hromadne dostanú rozum, tak bude mať zberateľskú hodnotu, ako hitlerovské známky z II. svetovej vojny.
No nechcel som písať o produktoch firmy Microsoft.
Bill je totiž okrem podnikateľa aj filantrop. To je známy fakt. A ako taký vstupuje do môjho blogu. Pomáha v Afrike a iste aj inde  vo svete.
Druhý, menej známy fakt je, že len v New Yorku je cca 800 000 bezdomovcov.
V tejto súvislosti ma napadlo, či by pán Gates nechcel s vládou SŠA dojednať vyhradenie časti územia štátov, ktoré je skutočne obrovské, kde by postavil taký väčší kibuc pre bezdomovcov. Zopár ubytovní, výrobných hál, nejaké políčka na dospestovanie potravín.
MS Kibuc by sa to mohlo volať. Nie je vôbec vylúčené, že medzi tými 800 000 bezdomovcami sa nazbiera zopás stovák talentovaných programátorov. Tu by mohli byť vyškolení zamestnancami Microsoftu a začal by sa tam vývoj nového progresívneho operačného systému, ktorý by sa už v štádiu vývoja zďaleka vyhol detským chorobám súčasných OS tejto firmy. A jeho cena by bola skutočne ľudová. Ak by bol lepší ako Linux, tak by ste iste dobre predával.
Bezdomovci by tam pracovali za ubytovanie a stravu, prípadne malé vreckové. Som si takmer istý, že by to mohlo fungovať.
A som taktiež presvedčený, že Bill Gates tento nápad už mal, lebo je to podnikateľský génius, no bol nútený ho z ideologických príčin zavrhnúť. Predstavte si, že by to fungovalo, to by mohol byť v Amerike nebezpečný precedens. Rovnostárske systémy sa totiž v Amerike nepestujú, lebo sú v konflikte s elitárskym myslením a usporiadaním spoločnosti tamtiež, ktorého korene treba hľadať v náboženstve a dobrodružnej povahe ľudí, ktorí Ameriku osídľovali ako prví.  Za všetkým treba hľadať ideológiu. Na počiatku totiž bolo slovo reprezentujúce ideu a až potom ekonomické systémy.

Norbert von Amehr