Budúcnosť má modrú farbu

Možno viete, že Isamu Akasaki, Hiroshi Amano and Shuji Nakamura dostali nobelovu cenu za vynález svetelnej diódy LED emitujúcej modré svetlo. Ak sa vám zdá, že nobelovu cenu dostávajú ľudia za hlúposti, tak sa mýlite. Vyrobiť modrú LED sa dlho nedarilo a toto svetelné spektrum je potrebné na to, aby bolo možné vyrobiť LED s bielym svetlom. Význam bielej LED si okamžite uvedomí každý, kto by chcel čítať pri zelenej alebo červenej lampe.

V tomto kontexte treba upozorniť na to, že v každej domácnosti sa použitím napr. 3W LED žiarovky uvoľňuje významné množstvo energie na iné použitie; v súvislosti s tým, čo sa deje na Ukrajine, ma okamžite napadá jej premena na teplo. Ak by vláda tohto štátu vydala nejakú normu, ktorá by takéto využitie “povinne zabezpečila”, tak by sme potrebovali menej plynu.

Namiesto toho sa však vydala norma iná, ktorá odpojenie bytového domu od spravidla neefektívneho diaľkového kúrenia komplikuje nutnosťou získať súhlas od veľkododávateľa tepla. Kto to v prípade našej republiky je nech si čitateľ zistí sám.

Iste sú už na svete aj izolačné materiály, s ktorými by sa dalo obydlie vykúriť aj niekoľko sto wattovým telesom, no takéto materiály sú samozrejme “drahé”. Prečo sú drahé? Lebo sa nepoužívajú. A prečo sa nepoužívajú? Lebo sú drahé. Ekonomické zákony jednoducho nepustia, aj preto je štúdium ekonomiky obľúbené hlavne u ľudí, ktorí idú väčšinou za peniazmi.

Jasné, ľudia sa držia pod kontrolou spravidla cez ekonomiku a financie, no toto nemôže fungovať donekonečna. Ak je súčasné spoločenské zriadenie “prirodzené”, prečo potom nemenovaná finančná skupina kupuje nemenovaný týždenník a rozdáva ho zadarmo na stredných školách? Nie je to náhodou propaganda? Pôsobia tu ekonomické zákony?

Socializmus sa bál kapitalizmu a dnes je to naopak. Ľudstvo je odsúdené k striedaniu týchto dvoch zriadení, až kým nedostane rozum. Vynálezca takéhoto spoločenského zriadenia dostane nobelovu cenu celkom určite. Ktovie, možno to nakoniec bude ekonóm. Osobne o tom mám ale značné pochybnosti. “Ekonomické” myslenie musí ustúpiť zdravému vedeckému rozumu. Väčšina moderných vynálezov, ktoré zmenili svet vznikla v Bellových laboratóriách. Zaujímavé je, že tieto boli pričlenené k spoločnosti AT&T, ktorá mala celý čas monopol na poskytovanie telekomunikačných služieb a laboratóriá vyplýtvali veľké množstvo prostriedkov aj na projekty, ktoré sa v praxi nikdy neujali. Dovolím si tvrdiť, že žiaden z inžinierov a vedcov z Bellových laboratórií nerobili svoju prácu len za peniaze. Kto neverí, nech si prečíta knižku “The Idea Factory”. Za všetkým totiž nie sú zelené papieriky. Skôr si myslím, že budúcnosť má modrú farbu, ak nejaká má byť.

Norbert von Amehr

admin www.prekladatelia.info

Dva druhy politikov

06.05.2025

Sú dva typy politikov: tí, čo cvičia a tí, čo cvičia s národom.

Co týždeň dal bez bodky, alebo bodka od ajjatoláha

04.10.2024

Náboženský vodca Iránu Ali Chameneí počas piatkovej motlitby s miliónom zúčastnených nehovoril len o nepriateľovi, ale predovšetkým o milosrdenstve. Nepriateľ naproti tomu hovorí o tom, že oni sú národ levov a na Strednom Východe neexistuje miesto, kam by nedokázali udrieť, pričom svedkami takýchto úderov sme každodenne. Aký to kontrast. Neviem, ak sa na to pozerá Boh, [...]

Nákup vojenskej techniky z Izraela

20.09.2024

Je známe, že ministerstvo obrany má v úmysle nakúpiť techniku protivzdušnej obrany z Izraela. Ak by som bol minister obrany, po udalostiach v Libanone by som určite zrušil všetky takéto kontrakty v obave, že ak by došlo k nasadeniu tejto techniky na Slovensku a niektoré rakety by odleteli napr. do Iránu, alebo niekam na Blízky Východ, ťažko by sa dalo spochybniť tvrdenie [...]

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Lídri Británie, Francúzska a Kanady pohrozili Izraelu 'konkrétnymi krokmi' za Gazu

19.05.2025 19:40

Británia, Francúzsko a Kanada tvrdia, že nebudú nečinne prihliadať "nehoráznym akciám" Netanjahuovej vlády a prijmú "konkrétne kroky".

Peter Kotlár / Robert Fico /

Smer a SNS proti celému svetu? Pandemickú zmluvu chcú vedci, Hlas aj prezident. Pellegrini ale nevyužil svoju právomoc

19.05.2025 19:30

Peter Pellegrini má právo v prípade pandemickej zmluvy rozhodnúť sám, bez vlády.

Donald Trump a Vladimir Putin

Putin: Rusko je pripravené pracovať na memorande o budúcich mierových rozhovoroch. Trump: Rusko a Ukrajina začnú okamžite rokovania o mieri

19.05.2025 18:44, aktualizované: 19:58

Trump o rokovaní s Putinom už informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a tiež európskych lídrov.

Durov

Zakladateľ Telegramu tvrdí, že šéf francúzskych tajných žiadal cenzúru rumunských konzervatívcov. Rozviedka to poprela

19.05.2025 17:12

Durovovo tvrdenie zverejnil aj Musk - jedna z rôznych vplyvných osobností americkej pravice, ktoré obvinili európske štáty z potláčania slobody prejavu.