Založ si blog

Je dedičské právo v súlade s ústavou?

Nie som právnik, no napriek tomu si dovolím krátku úvahu na túto tému.
Ústava každému garantuje právo na majetok.
Toto sa čiastočne odráža aj v dedičskom práve.
Napríklad tak, že aj pri vydedení (ktoré môže mať veľmi subjektívne dôvody), má dedič zákonom zaručenú polovicu nároku.
Ja taktiež známe, že aj podiely v spoločnosti sa dedia.
Ak je však pre poručiteľa niektorý dedič nežiadúci, tak jednoducho vytvorí nový právny subjekt, v ktorom už nebude figurovať ako podielnik a nechá tam len vyvoleného potomka.
Toto konanie by mohlo byť porušením ústavného práva.
Taktiež je zvykom darovávať nehnuteľnosti vyvoleným potenciálnym dedičom, ktoré by inak boli predmetom spoločného dedenia .
Ako laik navrhujem pridať do zákona napr. nasledovné vety:

Ak niektorý z dedičov bezodplatne nadobudol počas života poručiteľa podiel na majetku, na úkor ostatných dedičov, je nutné, aby súd pri dedičskom konaní zohľadnil tento majetok a jeho aktuálnu trhovú hodnotu vo vzťahu k ostatným dedičom zo zákona.
Predchádzajúca vety sa uplatní najmä na nehnuteľnosti a podiely v spoločnostiach.
Pod bezodplatným nadobudnutím sa rozumie aj vytvorenie nového subjektu, ktorý je zjavne právnym nástupcom iného právnického subjektu, v ktorom mal poručiteľ majetkovú účasť.

Napísal som na Ústavný súd list/podanie v tomto zmysle, avšak nakoľko som nedostal odpoveď a momentálne sa tým nechcem ďalej zaoberať, azda sa nájde niekto s patričnou právnickou erudíciou a dokáže prostredníctvom lepšieho návrhu/podania napraviť nespravodlivosť, ktorá sa deje dnes a denne.

Načo je nám inak zákon, ktorý sa dá bez problémov obísť?

Norbert von Amehr

Bláznovstvo je tvoj kapitál

05.04.2024

Ty si kapitalistický blázon. Bláznovstvo je tvoj kapitál. Vravím ti to preto, lebo ťa mám rád. Tí, ktorých meno sa nevyslovuje sa s tebou o kapitál nikdy nepodelia. Zato sa s tebou podelia o bláznovstvá. Natlačia ti ich do hlavy vrchovato. Hlavne, aby si nešiel voliť mierového kandidáta. Pretože kapitalizmus je pokrok, ale žiaľ aj vojny. Skúste to vysvetliť obetiam a [...]

Magálová: Nikto nechce vojnu.

03.04.2024

Skutočne? Tak si pozrite americký film Vice, ktorý je o Dickovi Cheyneim, autorovi zytočnej invázie do Iraku. Tohto človeka niekto volil, však? Potom aj títo ľudia v podstate chceli vojnu. Najviac vojen za posledných pár desaťročí rozpútali Spojené štáty, a preto sú za tieto vojny zodpovední aj ľudia, ktorí ich politiku podporujú. Preto je zodpovedný aj kandidát, ktorého [...]

Nechoďte za lekára

12.02.2024

Všetkým mladým ľuďom, ktorí toto budú čítať. Nechoďte študovať za lekára, pokiaľ je vaša motivácia iná ako pomáhať ľuďom so súcitom. Ak sú vaša motivácia peniaze, nechoďte. Ak je vaša motivácia moc, nechoďte. Ak je vaša motivácia status, nechoďte. Ak pôjdte z iného dôvodu ako je veľká túžba ľudí uzdraviť a zároveň rešpektovať ich postoje aj keď by [...]

SR ÚV MZ Fico Dolinková rokovanie kontrola TK BAX

Kontrolóri o stave zdravotníctva: Štát na jeho riadenie rezignoval, dôsledky pre pacientov sú alarmujúce

25.04.2024 06:05

Nemáme prehľad o financiách, nemodernizujeme a najakútnejším problémom je chýbajúci lekársky a ošetrovateľský personál.

ukrajina

ONLINE: Pistorius: Rusi už vyrábajú viac zbraní, než potrebujú proti Ukrajine

25.04.2024 06:00

Veľká časť toho, čo sa vyrobí v ruských vojenských závodoch, nemieri na front na Ukrajine, ale končí v skladoch, tvrdí nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Špióni

Kradnuté technológie, sabotáže aj plánované útoky. Európu zaplavujú čínski a ruskí špióni

25.04.2024 06:00

Špiónov, ktorí pracovali pre Čínu, zadržali v Británii aj v Nemecku. Ruských, ktorí pripravovali aj útoky, odhalila nemecká polícia.