Založ si blog

Teoréma

Nie som Passolini hoci obsahová množina tu prezentovanej teorémy z môjho pera sa určite prelína s tou Maestrovou.
Ide o Jána Pavla II, ktorého náš prednášateľ marxizmu-leninizmu na fakulte nazýval výhradne Vojtyla a bolo
cítiť pohŕdanie z jeho úst.
V rozvinutom kapitalizme som troška neskoro pochopil, že v socializme žili ľudia, ktorí režimu verili a myslím, že mnohí z nás sa na vlastnej koži po 1989 roku presvedčili, že aj veľmi oprávnene.
Ján Pavol II, rodený Vojtyla, sa mi prvýkrát vryl do pamäti v talianskej komédii, kde lyžoval spolu s pážatami na svahu v talianskych Alpách.
Komédia bola z pera Paula Villaggia, alebo nejakého iného bláznivého taliana, ktorý, ako som sa neskôr dozvedel, bol komunista.
Druhýkrát som ho zaregistroval potom, ako ktosi kdesi vravel, že sa veľmi zaslúžil o pád komunizmu.

A teraz k samotnej teoréme.
Fakt, že za socializmu ľudia narodení v šesťdesiatych rokoch a neskôr žili podstatne pokojnejší život s istotami, aké ani pán Fico pri všetkej úcte  nevedel zatiaľ poskytnúť, nikto príčetný nemôže popierať. Popiera to len relatívne malé percento zbohatlíkov a aj tu som videl pozoruhodné výnimky.
Paradoxne sú to katolícka cirkev konkrétne a veriaci kresťania všeobecne, ktorí tvrdia, že to čo človek potrebuje najviac je pokoja paradoxne sú títo ľudia zásadne proti socializmu, čo dokonca komunizmu.
Ja som tento názor prvýkrát počul od známeho „mainstreamového“ novinára, ktorého nebudem menovať a o ktorom som si naprosto istí, že ten pokoj nikdy po páde komunizmu nemal.
Má ho však v kapitalizme niekto? Dokonca ani tí zbohatlíci nie a dovolím si tvrdiť, že ani členovia niekoľkých slovenských dominantných finančných skupín ho nemajú.
Ak by ho mali, asi ťažko by požadovali tučné odškodné za neoprávnené zadržanie. Pri ich majetku by sa na to v stave pokojnej mysle mohli pokojne vykašľať.
Nie je to však tak.
V kapitalizme má pokoj málokto, dokonca aj totálne zbudhovatelý človek musí mať pri pohľade na všetok ten stres a nespravodlivosť a trhový chaos, nepokojný spánok.
Prečo teda ten Vojtyla tak urputne pracoval na páde komunizmu?
Odpoveď tkvie v tom, že ľudia mali za socializmu taký bezstarostný život, že vôbec nad pojmami ako je posmrtný život ani neuvažovali. Keď máte veget, tak vás hlboké otázky moc nezujímajú. O štvrtej padla, ľudia išli v zime na štadión si zabrusliť, v lete na jazero si zaplávať, potom večer nejaké x-té pokračovanie seriálu  Nemocnica na okraji mesta.
Naproti tomu v kapitalizme sa zo samotného princípu tohto stresujúce spoločenského zriadenia ľudia zaujímajú o to, čo bude po smrti a majú veľkú motiváciu urobiť niečo pre svoju spásu. Pretože pozemský život v kapitalizme sú nikdy nekončiace galeje na panskom. A ako hovorí sám Kristus: „Chudobných tu budete mať vždy.“
Preto to Ján Pavol pomáhal zvrhnúť, lebo jeho úmyslom bola spása čo najväčšieho počtu ľudí.
Keď ju ľuďom dobre, kašlú na spásu. Toto je moja teoréma v jednej vete.

Norbert von Amehr, 14. júna 2022

Čaputová a jezuita

19.06.2022

Znie to ako kráska a zviera, vsak? Ako názov bájky, ale je to skutočnosť. Takáto fotografia bola za sklom jedného kostola na Slovensku: Ak by som bol napr. Hanzel Kovačičová, urobil by som interview s tamojším farárom, aké boli reakcie ľudí a prečo to tam už nevisí. Ak by tom to tam viselo trvale, mohlo by dôjsť k posväteniu vplyvom modlitieb obyčajných ľudí (a [...]

Indiánska rezervácia – slapstick

31.05.2022

Taký fiktívny hoax ma napadol, že Putinovo Rusko pripravuje vírus, voči ktorému budú odolní len natívni Amerikánci. Napadlo ma to, keď som počúval starý song Indian reservation z čias, kedy ešte bola hudba hudbou a nie repom. V tej pesničke sa spieva, že Cherokees sa raz ešte vrátia, tak ma napadla takáto morbídna predstava. Mojim úmyslom fakt nie je šíriť poplašné [...]

Súmrak neoliberálneho Sulíka

21.05.2022

Pozrel som si ten rozhovor s drzým novinárom:) Fakt je, že pán Sulík je dôsledný, to sa musí nechať. Obávam sa však, že zdravý kapitalizmus, ktorý má na mysli, už dávno zahynul a dnes smeruje totálne do ništu. A možno je to aj škoda. Neviem. Na druhej strane, ja na mieste novinára by som argumentoval inak. Ukázal by som pánovi Sulíkovi dva telefóny, Samsung a iPhone, [...]

SIS, Bratislava, informačná služba

SIS monitorovala v roku 2021 obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu

02.07.2022 19:25

Služba zaznamenala na Slovensku viacero aktivít smerujúcich k podpore ruského obranného priemyslu.

žralok, žraloky, more, potápač, oceán, ryby, predátor, dravec

Žralok v egyptskom letovisku Hurghada smrteľne zranil 68 ročnú Rakúšanku

02.07.2022 18:07, aktualizované: 18:38

Miestne úrady pláž a okolitú oblasť na tri dni uzavreli.

polícia, policajt, pes, psovod

Polícia pátra po dvojročnom chlapcovi z Lemešian, stratil sa pri Toryse

02.07.2022 15:28

Do pátracej akcie sú okrem policajtov zapojení psovodi so psami a hasičskí potápači.

Eduard Heger

Heger partnerom predstavil reformu koaličnej rady, chce viac pokoja

02.07.2022 13:52

Naďalej bude podľa neho platiť, že jej súčasťou budú koaliční lídri, pretože na nich "je to postavené".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 330164x
Priemerná čítanosť článkov: 2871x

Autor blogu

Kategórie